петак, 6. јун 2014.

Поплаве нису сакриле трагове криминала

Када је била поплава, онда је Влада РС показивала гадљивост ка Оружаним снагама БиХ.Током оног најкритичнијег дана у Добоју, само два пута су затражили употребу хеликоптера Оружаних снага са евакуацију. Неки животи су због тога изгубљени. А у тим Оружаним снагама раде и Срби, те Оружане снаге плаћамо и ми.У нечијим главама, нажалост, било је важније да покаже како нам не треба помоћ заједничких институција, које плаћамо, па макар и умрли. Међутим, када је криминал у питању, током поплава, те врсте гадљивости није било.
Републичка дирекција за промет оружјем и војном опремом, рекордном брзином, средила је све могуће дозволе институција БиХ за извоз 28.000 пушака загребачког Скаута. Ријеч је о оружју које је некада купљено од ентитетског Министарства одбране по мизерним цијенама и без проведених процедура, о чему су прије пар година брујали медији, а Тужилаштво БиХ отворило истрагу.
Менаџмент Техничког ремонта у Братунцу је 2010. године, склопио уговор о поправци тог оружја. У просјеку 33 КМ по комаду, иако само брунирање које су радили кошта 100 КМ по комаду. Важно је напоменути да је већински власник Техничког ремонта Влада РС.
Зашто једно владино предузеће свјесно прави у овом послу себи милионску штету? Оружје је годинама стајало у Техничком ремонту јер због истраге Тужилаштва, Скаут није могао добити дозволу за извоз.
И када смо прије мање од мјесец дана раскринкали овај штетни уговор, настала је драма. Док су трајале поплаве, Републичка дирекција је нашла начин да ''помогне'' Скауту. Као посредник, извозник, добила је све дозволе за извоз од институција БиХ и извезла Скаутово оружје у Аустрију као крајње наведену дестинацију.
Зашто је једна владина институција себи дозволила да буде параван једном сумњивом хрватском предузећу, и то за пушке које је набавило по мизерним цијенама чиме је оштећен буџет РС ? Зашто Влада РС није заштитила Технички ремонт?
Тешко је повјеровати да је баш крајња дестинација овог оружја Аустрија. Она је вјероватно само транзитна земља. Крајњу дестинацију ћемо сазнати у неком од будућих извјештаја међународних организација. Да ли је Влада РС размишљала - шта ако та дестинација буде Украјина или нека земља под санкцијама УН? Да ли су мислили да се због поплава о овом криминалу неће сазнати?
И прије годину дана, Влада је објавила како је нашла купца за Технички ремонт. Фирма из Јоханесбурга. Новине су биле пне наслова о купцу који ће у року до 10 мјесеци радницима исплатити све заостале плате, платити 65% акција Владе и донијети уносне послове. Рај. У Техничком ремонту су се заиста појавила нека лица која се представљају као нови власници. Радници још нису добили плате, рачуни су блокирани, 65 % акција Владе је још у власништву Владе.
Директор Техничког ремонта Горан Домуз ми је почетком маја написао неко писмо у коме је признао да Влада лаже и да Технички ремонт није приватизован.Ко су онда ти људи који се тамо представљају као власници? За кога раде? Потрудићу се да одмах након октобра, врло брзо сазнамо све одговоре на ова питања које сам поставила. Октобар је близу. Надам се да одговорни до тада неће спаковати кофере и побјећи из земље.